Věnujte prosím pozornost důležitým informacím níže týkajících se změny odpadového systému v naší obci.
Všem, kteří již formulář vyplnili, děkujeme.
Odkaz na formulář: https://forms.gle/Ucy5u6qqt4r36h6o7
Nová Ves pod Pleší přechází na nový systém odpadového hospodářství door-to-door! (D2D)
Zákon o odpadech (č. 541/2020 Sb.) přináší mnoho změn:
Pokud bychom nové podmínky vůbec neřešili, docházelo by v příštích letech k výraznému nárůstu nákladů na odpadové hospodářství, a tím i k růstu poplatku pro Vás, občany.
Systém D2D je již praktikován v mnoha obcích České republiky, nejblíže např. v Čisovicích, a je ověřený jako nejefektivnější nástroj pro snížení množství nevytříděného komunálního odpadu občanů a snižování dopadů výše zmíněných skládkovacích limitů a poplatků na naše peněženky. V Nové Vsi pod Pleší předpokládáme postupné zavádění od května 2025.
Každá nemovitost, která je v trase svozu, bude mít v novém systému pro odpady 3 – 4 ks nádob (povinně směs, plast vč. drobných kovů a tetrapacku, papír + bioodpad dle zájmu). Všechny nádoby budou očipované a dostaneme je od svozové společnosti AVE. Zde je nutné, abyste vyplnili formulář výše, ať víme, jaké nádoby máme objednat, to je první krok, od kterého se budou odvíjet ty další. S vyplněním formuláře Vám případně rádi pomůžeme na obecním úřadě, stačí, když nám zavoláte.
A co chataři, kteří nejsou na svozové trase?
Na předem určených stanovištích vzniknou uzamčená klecová stání, ve kterých budou umístěny kontejnery (1.100 l) na směsný odpad, plasty (drobné kovy, tetrapack) a papír. Zároveň zde bude volně přístupný kontejner na sklo (popř. na jedlé oleje). Vlastníci nemovitostí si oproti podpisu vyzvednou na OÚ klíče od stanoviště v příslušné lokalitě. Všechna stanoviště budou kontrolována kamerovým systémem.
Seznam výše popsaných stanovišť, mapa a podrobný kalendář svozů jednotlivých komodit budou včas rozeslány.
Tato změna se prozatím nepromítne do výše poplatku za systém odpadového hospodářství, ten tedy i pro rok 2025 zůstává na stejné výši. Cílem je plnit povinnosti, které nám ukládá zákon, zvýšit podíl vytříděného odpadu, získat podrobná data o množství odpadů v obci a celkově odpadový systém zefektivnit. Díky D2D systému a zvýšení podílu vytříděného odpadu také předpokládáme, že získáme vyšší příspěvky od společnosti EKO-KOM.
Další informace ohledně svozů, distribuce nádob atd. Vám budeme postupně sdělovat.
FAQ – často kladené dotazy k D2D systému
Princip systému svozu odpadů door-to door spočívá v tom, že občané mají nádoby na třídění u svého domu. Třídění odpadu tak začíná přímo v domácnostech. Tento způsob sběru je možné řešit formou barevně rozlišených popelnic. Tříděný i směsný odpad je evidován formou čárových, případně QR kódů.
Ano, černou popelnici na směs, žlutě označenou popelnici na plast, modře označenou popelnici na papír a hnědě označenou popelnici na bio.
Místo výdeje a termíny budou včas upřesněny.
Ne. Společnost AVE nám poskytne všechny nádoby již očipované tak, aby odpovídaly parametrům svozového vozu. Nelze tedy použít již stávající nádoby.
Je pravděpodobné, že se do legislativy dostane započítávání pomocí algoritmu inspirovaného Německem. Pokud kompostujete, nádobu na bio si nemusíte při zapojení do D2D vybírat.
Ano, může. V sáčcích nesmí být bioodpad.
V takovém případě Vám AVE dodá/vymění novou nádobu dle Vašich požadavků.
Odpadový turismus je problém všude.
Nádoba musí být ve svozový den dostupná svozovým vozidlům, tj. jak jste zvyklí.
Další dotazy zodpovíme na e-mailu nebo telefonicky, případně osobně na Obecním úřadě. Informace budou také na webu obce.
Odpovědi najdete výše v článku. Změna je vyvolaná změnou legislativy. Tato změna je zkráceně známa pod souslovím „zákaz skládkování“. Každý rok se navyšuje poplatek (jakási daň nebo pokuta) za skládkování. V loňském roce činil tento poplatek 1000 Kč/t a do roku 2029 postupně narůstá až na 1.850 Kč/t. Zároveň klesá množství směsného komunálního odpadu, které může každý občan vyprodukovat „se slevou“. V roce 2023 to bylo 180 kg na občana a rok. Toto množství postupně každý rok klesá až na 120 kg v roce 2030.
Navíc je obec povinna zajistit, aby odděleně soustřeďované recyklovatelné složky komunálního odpadu tvořily v kalendářním roce 2025 a následujících letech alespoň 60 %, v kalendářním roce 2030 a následujících letech alespoň 65 % a v kalendářním roce 2035 a následujících letech alespoň 70 % z celkového množství komunálních odpadů. V případě nesplnění hrozí obci vysoké pokuty.